Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly mesta

Symboly mesta Šahy

V modrom štíte nad zlatým štvorvrším zlatá osemcípa hviezda a strieborný mesiac.

Najstarší známy symbol Šiah poznáme zo 60. rokov 17. storočia podľa pečatidla z roku 1665 (1667?), v ktorom je zobrazený biskup s mitrou a berlou v pravej ruke. Z konca 19. storočia  poznáme od maďarského heraldika K.Tagányiho aj jeho heraldickú  úpravu: v modrom štíte na zelenej pažiti stojatý strieborno odetý biskup.

Keďže hagiografické symboly protirečia pravidlám a zvyklostiam heraldickej tvorby, mesto si vytvorilo v roku 1974 novotvar, podľa návrhu Petra Püspökiho Nagya. Jeho obsah tvoril modro-zlato šikmo delený štít, v modrom poli bol zlatý polmesiac a v zlatom poli nepravidelná päťcípa červená hviezda. Vlnková čiara sa interpretovala ako šágy - kopce na horizonte okolo mesta, a mala tak plniť funkciu hovoriaceho symbolu. Nebeské telesá boli prevzaté z hontianskeho župného erbu a symbolizovali spomienku na turecké boje (polmesiac) a súčasnosť (hviezda).

Keďže sa tento novotvar svojím poňatím vymykal z rámca domácej a mestskej heraldickej tvorby, heraldická komisia odporučila mestu už v roku 1984 jeho úpravu. Mesto si osvojilo návrh, ktorý heraldicky i výtvarne spracoval PhDr. Ladislav Vrteľ. Podľa neho sa obsah dovtedy používaného erbu zásadne nemenil, ale sa heraldicky upravil do podoby primeranej tradíciám našej heraldickej tvorby. Návrh pozostával z modrého štítu, v ktorom je nad zlatým štvorvrším zlatá osemcípa hviezda a strieborný polmesiac. Erb v tejto podobe odporučila heraldická komisia 28.mája 1986 na používanie a mesto ho schválilo 15. októbra 1987.

 

 Vlajka mesta pozostáva z troch rovnako širokých pozdĺžnych pruhov vo farbách žltej, modrej a bielej.

Ďaľšie informácie o symboloch mesta a insignie so symbolom mesta sa nachádzajú v štatúte mesta.

 


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka